Det har vært mye forarbeid. Helt siden vi startet i oktober har vi jobbet med fundamentet til byggene. Først boret vi ned stålrørspeler, så sveiste vi på gafler i toppen av pelene før vi la ut limtredragere. I forrige uke fikk vi på plass dekkeelementene til gangbanen, og i dag ble de første veggene reist. Det snødde tett med en liten kuling i luften, men nå var vi klar og vi hadde ikke tid til å vente lenger. På slutten av dagen kom de to første veggene opp, og i løpet av noen minutter ble det gjort større synlig fremdrift på anlegget enn de foregående månedene til sammen. Viktig milepæl.
Parallelt med arbeidene i Ny-Ålesund har massivtreelementene levd sitt eget liv. Lenge levde de bare på tegningene til LPO Arkitekter og Woodcon. Tilbudstegningene som Kartverket hadde fått laget ble gjort om til en detaljert 3D-modell som kulminerte i produksjonstegninger hvor hvert eneste massivtreelement var angitt i nøyaktig størrelse med åpninger for vinduer, dører og ventilasjonskanaler. Kantene på elementet var faset av med nøyaktige vinkler for å passe med de skakke hjørnene på byggene. Tre lag krysslagt treverk, 80 mm tykt.
Og jammen passer det ikke sammen når vi nå heiser det på plass. Enn så lenge i alle fall. Det er fremdeles et par hundre elementer som skal skrues sammen, så vi krysser fingrene for at alt er kommet frem riktig til Ny-Ålesund. Hvis alt går som det er tenkt skal vi kose oss med plankekjøring de kommende ukene.









Skjønne nå at dere må ha modell for å finne fram til riktige bjeller og vegger. Må innse at jeg ikke helt har oversikten hvor dere befinner dere i bygget nå. Men skjønner vel mere etterhvert. Dere kan vel snart slå av lyset og ta av hodelyktene?
Ja det er vanskelig å holde styr på alle de forskjellige massivtreelementene som er kommet fra Østerrike. Det er i tillegg lettere å se det for seg når vi har en modell foran oss som vi kan planlegge fremdriften på. Nå begynner vi å bli klar med gangbanen og starter snart med Stasjonsbygget.